Menüü
Kes on Arutleva Kooli pilootkoolide mentorid?

Kes on Arutleva Kooli pilootkoolide mentorid?

Arutleva Kooli pilootaasta olulisteks lülideks on mentorid, kes on koolide väitlusõpetajatele tegevuste planeerimisel ja läbiviimisel toeks. Kuigi tegemist on väga erinevate elualade inimestega, seob neid tugev usk argumenteerimisoskuste olulisusesse ning soov väitluspisikut edasi anda.

Helery Maidlas on advokaadibüroo Sorainen advokaat ja endine väitlusõpetaja. “Kuigi aasta on alles poole peal, olen juba saanud palju positiivseid kogemusi. Imetlusväärne on nende õpetajate entusiasm ja julgus, kes on võtnud enda vedada argumenteerimisõpetuse noortele!”

Maarja Tambet töötab investeerimisplatvormi Lightyear juristina ja on samuti väitlusõpetajana tegutsenud. “Väitlusega olen tegelenud alates keskkooliajast, jätkates seda ka ülikooliõpingute ajal. Olen õpetanud väitlust Tartus Hugo Treffneri ja Miina Härma gümnaasiumides ning Argumendi programmi juhendajana levitanud väitluspisikut ka väljaspool suuremaid linnu. Üheks Arutleva Kooli programmi olulisemaks eesmärgiks ongi viia väitlusharidus koolidesse, kus seda muidu ei pakutaks – just seetõttu otsustasingi hakata mentoriks.”

Margaret Oll õpib Tartu Ülikoolis õigusteaduse erialal. “Otsustasin mentoriks hakata seetõttu, et nii saan kaasa aidata argumenteerimisoskuste levikule üle Eesti, pakkudes tuge õpetajatele, kes noortega igapäevaselt tegutsevad.”

Helen Haamer on samuti Tartu Ülikooli õigusteaduse tudeng, kes töötab ka Tartu Erakoolis väitlusõpetajana. “Kui keegi on minult küsinud, mis on üks otsus, mis on su elu kõige rohkem muutnud, on mu vastuseks alati olnud otsus alustada väitlusega. Väitlemine on andnud mulle oskuse kriitiliselt mõelda, ennast selgelt väljendada ja lademetes teadmisi.”

Tuule Sõber töötab tiimijuhina tarkvaraarenduse firmas Zendesk ning on samuti varem väitlusõpetaja ametit pidanud. “Väitlemisega alustasin gümnaasiumis, kui aastanumbriks oli 2011. Käisin väitlemas, võistlemas; ent kõige põnevamad võimalused, mida väitlemisega tegelemine minu jaoks avanud on, pole mitte turniiridel keelele valu andmine, vaid erinevad väitlemisega vaid otsapidi seotud projektid – näiteks Hollandis argumenteerimisteadmiste täiendamine, kohalikus põhikoolis väitluse valikainena õpetamine, kolleegidele avaliku esinemise õpetamine ning ka praegune Arutleva Kooli projekt. Sellised mitte-võistlusväitluse tegevused on lihtsalt niivõrd elulised – olen sääraste tegevuste kaudu saanud paremaks suhtlejaks, ürituste korraldajaks ning asjade ära tegijaks. Arutleva Kooliga saame koostöös õpetajate ning muu kooliperega omalt poolt kaasa aidata sellele, et õpilastel kujuneksid välja needsamad eluliselt olulised oskused.”

Joosep Tiks on ajakirjanik, väitlusõpetaja ning kaitseliitlane. “Väitlusturniiridel on aastast aastasse üha rohkem osalejaid, kuid riivab silma, kui ebaproportsionaalselt palju on osalejaid just Tallinna, Tartu või Pärnu koorekihikoolidest. Küll tuleb ka päev, mil asjad on teisiti. Arutlev Kool on mõnus võimalus lennutada väitlust üle Eesti.”

Oskar Samuel Rebane on koolitaja nii Väitlusseltsis kui SpeakSmartis, õpib Tartu Ülikoolis ajalugu ning on ka väitlusõpetajana ametis olnud. “Argumenteerimisoskused kõige laiemas tähenduses on saanud tänapäeva infoküllases ühiskonnas üheks kõige olulisemaks pädevuste komplektiks, mis ühel kodanikul taskus olla võiks. Arutleva Kooli programm on minu arvates eriline just selle poolest, et toob selle olulise pädevuste komplekti läbivalt õppetöös rohkem esile. Nii aitab programm kasvatada nii õpilaste teadlikkust nende oskuste olulisusest kõigis elus ette juhtuvates olukordades kui ka võimekust neid oskusi erinevates olukordades rakendada. Arvestades, et info analüüsimise ja eneseväljenduse oskused tunduvad meie ühiskonnas üldiselt endiselt olulisuses üha kasvavat, on minu hinnangul programmi positiivset mõju õpilastele raske üle tähtsustada.”

Karl-Enrik Kriis on jurist advokaadibüroos NJORD ning õpib Tartu Ülikoolis magistriõppes õigusteadust. “Otsustasin hakata mentoriks, sest usun, et igal õpilasel peaks olema võimalus saada haridust argumenteerimises ja/või väitluses. Minule endale on väitlemine andnud ääretult palju kasulikke oskusi ning kogemusi. Tunnen, et läbi õpetajate mentorluse saan oma panuse anda sellele, et ka teistel sarnased võimalused oleksid.”

Andreas Põšnograjev on samuti Tartu Ülikooli õigusteaduse tudeng ning õpetab väitlust Miina Härma Gümnaasiumis. “Arutlev Kool on programmina minu meelest oluline peamiselt seetõttu, et väitlus kui tegevus oli siis, kui mina väitlesin, vägagi koondunud paari (Eesti mõttes) suurlinna. Väitlus on mulle endale tohutult kasu toonud, olles ilmselt üks efektiivsemaid viise, kuidas arendada oskust eristada olulist ebaolulisest, kestvat sügavat kiire mõtlemise oskust ning üldist avaliku esinemise oskust. Kuigi väitlus on äärmiselt arendav, siis tundus pärib kurb, et kõigil pole ligipääsu seda vähemalt proovidagi. Arutlev Kool ongi see projekt, mis minu meelest seda auku täidab.”

Markus Laanoja on Arutleva Kooli programmijuht ning endine väitlusõpetaja. “Mentorina saan omast käest näha, millist mõju Arutleva Kooli programm noortele avaldab. Äge on iga natukese aja tagant väitlusklubis kohal käia, noorte indu ja sihikindlust ning argumenteerimisoskuste arengut pealt näha. Ja nende lugematutele küsimustele hoogsalt vastuseid välja mõelda!”